AKP yöneticileri hakim-savcı mı oldu?

~ 06.02.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

CHP Milletvekili ve YARSAV eski Başkanı Emine Ülker Tarhan, son hakim-savcı atamaları ile göreve başlayan hakim ve savcıların birçoğunun daha önce AKP yöneticisi olduğunu belirtti, AKP'li hakim-savcıların isim listesini açıkladı.

Tarhan, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Adalet Bakanlığı tarafından 29.1. 2014 tarihinde Kur’a Kararnamesi ile atanan 3. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları arasında bulunanlardan birçoğunun AKP’nin eski yöneticileri olduğuna ilişkin iddialar bulunduğunu kaydeden Tarhan, iddialarla ilgili bilgileri şöyle sıraladı:

“Şemdinli’ye atanan Osman Öztürk avukatlık yaptığı dönemde Gaziantep’in İslahiye ilçesinde AKP İlçe Başkanlığı yaptı. 2009 yerel seçimlerinde aynı partiden belediye başkan adayı ve sabıka kaydı da bulunuyor.

İşte o liste:

İstanbul Hâkimliği’ne atanan Veysi Pekacar Mardin Midyat AKP İlçe Yönetim Kurulu üyesi;
- Van Cumhuriyet Savcılığı’na atanan İbrahim Halil Dulkadir AKP Mezitli İlçe Başkanı;
- Bakırköy Hâkimliği’ne atanan Abdullah Boyalı AKP Antalya Demre İlçe Yönetim Kurulu üyesi;
- Konya Akşehir Hâkimliği’ne atanan Serdar Atalar AKP Kahramanmaraş Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi;
- Karaman Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Bahri Bayazıdoğlu AKP Ordu İlçe Yönetim Kurulu üyesi;
- Gemlik (Bursa) Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Barış Zehir AKP Sancaktepe Belediye Meclis üyesi;
- Erciş Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Kasım Kılıç’ın AKP Tarsus Belediye Meclis üyesi olarak görev yaptıkları iddia edilmektedir."

Tarhan daha sonra Bozdağ’a, “Adı geçen isimler iddia edilen görevlerde bulundu mu? Ayrıca Osman Öztürk’ün adli sicil kaydı var mıdır?” diye sordu.

 

solhaber

Hits: 649