Kentsel dönüşüm cinayeti

~ 04.02.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Ankara’nın Altındağ ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında meydana gelen göçükte bir kişi yaşamını yitirirken beş kişinin de aranmasına devam ediliyor. CHP Milletvekili Gök, Ankara’da kentsel dönüşüm adı altında bir cinayet işlendiğini belirtti

 

Kentsel dönüşüm cinayeti
Okuyucu Modunu Aç Yazıyı Büyüt:

BİRGÜN ANKARA

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Ankara’da yapılan yıkımda göçük meydana geldi. 5 katlı binanın çökmesi sonucunda engelli olduğu belirtilen bir kişi öldü, enkaz altında kalan 5 kişi ise aranıyor. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

ÖLEN KİŞİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ
Göçük altında can veren kişinin 68 yaşındaki engelli Öcal Çetinkaya olduğu belirlendi. Çorap satarak geçimini sağlayan engelli Çetinkaya’nın göçüğün meydana geldiği 6 katlı binanın yanından tekerlekli sandalyesiyle geçerken enkaz altında kalarak hayatını kaybettiği bilgisine ulaşıldı. Çetinkaya’nın, evinden bakkala gitmek isterken, göçen binanın altında kaldığı iddia edildi.
Göçük altında 5 kişinin kaldığı iddia edilirken, itfaiye ekipleri enkaz altında arama kurtarma çalışmasına başladı. Bölgede yoğun gaz kokusu hissedilirken, ekipler arama çalışmalarına devam ediyor.  


GÖK: “BUNUN ADI CİNAYETTİR”
Olayın hemen ardından enkaz yerine giden CHP Ankara Milletvekili Levent Gök izlenimlerini şu şekilde aktardı: “Ankara Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm adı altında bir yıkım gerçekleştirdi. Çevrede can ve mal güvenliği kalmadığı gibi, yıkılacak binanın yakınında bulunan yerler ise boşaltılmadı. Yıkımın gerçekleşeceği binayla sırt sırta olan bir gecekondu ve bir de market var.
Buralar için herhangi bir güvenlik önlemi alınmadı. Gecekondu içerisinde engelli bir yurttaşımızın yaşadığı bilinmesine rağmen burası boşaltılmadı. Bu şekilde facia dağa çıktı. Bunun adı cinayettir. Kentsel dönüşümün hiçbir kural tanımadan yapılmak istenmesi bu gibi üzücü olaylara davetiye çıkarmıştır. CHP olarak, bu olayın takipçisi olacağız ve sorumluların yargılanmaları için elimizden geleni yapacağız.”
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş, 5 Temmuz 2013’te yine kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Ankara Sincan’da bir binanın çöktüğünü hatırlatırken, bu tarihte “riskli ilan edilen binaların yıkım işlemlerinden kaygı duyuyoruz” diyerek uyarıda bulunduklarını belirtti.
Tulumtaş, “Ne yazık ki o tarihten bu tarihe hiçbir şey değişmedi. İMO olarak, Afet Yasası ilk çıktığı günden bugüne gerek yurttaşlar gerekse de kent açısından ortaya çıkacak olumsuzluklar hakkında yetkililere uyarılar yaptık. Ancak görmekteyiz ki; hızlı bir şekilde adeta telaşla çıkarılan yasaya ilişkin uyarılarımız dikkate alınmamaktadır. Altındağ’da da ölüm göz göre göre gelmiştir. Afet yasasını bir telaşla çıkaranlar şimdi de, aynı telaşla binaları yıkıp, binalar yapmak istiyorlar. Burada güvenlik önlemlerinin alınmamış olması, tüm idari kurumları bağlar” diye konuştu.

 

***

Yürütmeyi durdurma kararına uyulmadı

Olaya tepki gösteren çevre sakinleri 14.01.2014 tarihinde 16’ncı İdare Mahkemesi’nce verilen yürütmeyi durdurma kararına taşeron firma yetkililerinin uymadığını iddia etti.
Göçüğün yaşandığı 5 katlı binanın dün itibariyle kolonlarının kesilmeye başlandığını ve kontrolsüz şekilde sürdürülen yıkım çalışmasının dün sabah saatlerinde de yapıldığı sırada göçüğün meydana geldiğini söyleyen çevre sakinleri, “Binanın yıkımının 4 gün de tamamlanacağı bize söylendi. Dün yıkımına başlanan binanın etrafında kesinlikle hiçbir güvenlik önlemi alınmadı ve sabah saatlerinde çalışma devam ederken 35 yıllık bina aniden çöktü” şeklinde konuştular.


BİR İŞÇİ YARALANDI
Öte yandan bir kişinin yaşamını yitirdiği göçüğün meydana geldiği binanın yüz metre ilerisindeki yine Kentsel Dönüşüm kapsamında inşaatı süren bir binada çalışan işçilerden biri iskeleden düşerek yaralandı. Adı öğrenilemeyen işçi, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Editör : Deniz Sarı

 

birgün

Hits: 722