Sol Partiler İstifaları yorumladı: 'Erdoğan derhal istifa etmelidir'

~ 26.12.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

aşanan istifa depremi ile ilgili açıklama yapan sol partiler Erdoğan’ı da istifaya çağırdı

Sol Partiler İstifaları yorumladı: ‘Erdoğan derhal istifa etmelidir’

»ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş, Bilge Seçkin Çetinkaya: Yolsuzluk operasyonuyla AKP’nin 11 yıllık birikmiş pisliklerinin bir kısmı ortalığa dökülmeye başladı. Başbakan Erdoğan ise  türlü müdahalelerle yolsuzlukların üzerini örtmeye çalışıyor. Dün göstermelik bir adımla bakanların istifa ettirilmesi, tek adamın kendisini kurtarma çabası olduğu görülüyor. Erdoğan Bayraktar’ın itiraflarında da bu görülmektedir. Bayraktar haklı! Tüm yolsuzluk ve kirliliklerin sorumlusu tek adam rejimidir. Tek adamın emir ve kararlarına dayanan yönetimin tüm sorumlusu da doğrudan Başbakan Erdoğan’dır. Evet, bakanlar yetmez! Erdoğan nutuk atmayı bırakıp hemen şimdi istifa etmelidir

»TKP Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan: AKP hükümetinin yolun sonuna geldiğini düşünüyorum. 3 bakanın istifası Erdoğan’ı kurtarmaya yetmez, gidişini hızlandırır. Burada Cemaat mi, yoksa Hükümet mi kazanacak sorusunu sormak doğru değil. Sağ bitmiştir artık, solun bir arada olması gerekiyor.

»EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan:
Bakanların istifa etmesini gecikmiş bir karar olarak görüyorum. Hükümet bakanları korudu, yolsuzluğa karşı koyanların üstüne gitti. Fakat bu olanlar 3 bakanla sınırlı değil dün Erdoğan Bayraktar da Başbakan’ı işaret etti. İşleyen bir çarp var bu sistemin açığa çıkarılması gerekiyor. Ancak yolsuzlukları ortaya çıkaracak olan hükümet değil emeğin, demokrasinin halkın gücüdür.

»ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ:
Hükümet kanadından yolsuzluğu rüşvet sarmalını örtmeye dönük operasyon yapılıyor. Soruşturmayı yürüten yargı kanadı ve emniyet görevlileri görevden alınıyor. Bu olaylar başka bir ülkede yaşansa bakanların bir gün bile görevinde kalması kabul edilemezdi. Aslında toplu hükümet istifası gerekiyor. İşçiler, emekçiler, bütün toplum kesimleri hesap sormaya devam edecek.

Birgün

 

Hits: 721