Engelliye adalet de yok!

~ 03.12.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

Kamu alanlarının engellilere uyumlu hale getirilmesini öngören yasanın tanıdığı 8 yıllık süre temmuz ayında doldu. Ancak yasa yürürlüğe girdikten sonra dünyanın en büyüğü olduğu iddia edilen Kartal’daki adalet sarayı bile engellilere tam olarak uyumlu değil

 

Engelliye adalet de yok!

CEREN BÜYÜKTETİK

AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un, “Engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk” diyerek övündüğü yasa pratikte sınıfta kaldı. Engelliler için 2005 yılında yürürlüğe giren ve kamu alanlarının engellilere uyumlu hale getirilmesini öngören yasanın tanıdığı 8 yıllık süre 7 Temmuz 2013’te doldu. Ancak yasa yürürlüğe girdikten sonra inşa edilen İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı ve Kartal Anadolu Adliyesi gibi kamu binalarına bile erişilebilirlik anlamında eksiklikleri bulunduğu halde ruhsat verildi. Çağlayan Adliyesi’nde bina içerisinde sesli navigasyon sistemleri ve kabartmalar bulunmazken, hiç merdiveni olmayan Kartal Anadolu Adliyesi’nde asansörlerin yetersiz kalması nedeniyle engelsiz bir kişi bile katlara erişim sağlayamıyor. Ayrıca yerlerin kaygan olması, mesafelerin uzaklığı yine şikayet sebeplerinden. Her iki adliyede de yürüme bandı yok.

BAŞLAYAMAYAN DENETİMLER
5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’a göre merkez ilçeler ve büyükşehirlerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda kurulacak komisyonların belediye, kamu kurum ve kuruluşları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıve toplu taşıma araçlarını denetleyerek düzenlemelerin yapılması konusunda uyarılarda bulunması gerekiyor. Komisyonda İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları ile engelli konfederasyonlarının temsilcileri yer alıyor. Ancak denetimler hâlâ başlamadı.
Denetimler yasada öngörülen şekilde başlatılırsa herkes için erişilebilir olmadığı belirlenen kurumların, açık alanların veya toplu taşıma araçlarının sahiplerine erişilebilirliğin sağlanması için yapılacak işlemlerin süresi göz önünde bulundurularak 2 yılı geçmeyecek şekilde ek süre verilebilecek.
Denetimlerde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen ölçüler göz önünde bulundurulacak.


500 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI                  
Yükümlükleri yerine getirmediği belirlenen umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının sahibi olan kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca her bir tespit için bin liradan 5 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve diğer kamu  kurum ve kuruluşlarına ise 5 bin liradan 25 bin liraya kadar ceza verilecek. Tüzel kişilere 1 yıl içerisinde toplam 50 bin liraya kadar, kamu kurumlarına ise 500 bin liraya kadar ceza kesilebilecek.

***
Suç duyurusunda  bulunun


İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Engelli Hakları Merkezi Koordinatörü Avukat İsmail Altay bir mekanın engellilere erişilebilir kılınmamasının “ayrımcılık suçu” kapsamına girdiğini belirterek, yasadaki cezaların yetersiz olduğunu ve ayrımcılığa maruz kalanların suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

 

birgün

Hits: 687