Vatana ihanetten yargılanacak!

~ 18.11.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref, sıkı yönetim ve anayasayı askıya aldığı gerekçesiyle 'vatana ihanet' suçundan yargılanacak.

FRANSA- Pakistan İçişleri Bakanı Chaudhry Nisar Ali Khan, Pervez Müşerref'in 2007 yılında ilan ettiği 'sıkı yönetim' nedeniyle 'vatan hainliğinden' yargılanacağını açıkladı.

Pakistan anayasasının 6. maddesi uyarınca Pervez Müşerref'in yargılanmasına Yüksek Mahkeme ve bir komisyon tarafından karar verildiğini söyleyen İçişleri Bakanı böylece Pakistan'da ilk defa bir ordu komutanının "vatana ihanetten" yargılanacağını ve bu kararın 'milli çıkarların' korunması için alındığını ifade etti.

1999 yılında yapılan darbe ile Pakistan yönetimine gelen 70 yaşındaki Pervez Müşerref 2008 yılına kadar yönetimde kalmış, daha sonra Pakistan'dan ülkeden kaçmıştı. Pakistan'a geri dönen ve hakkında yapılan kovuşturmalar bitinceye kadar ev hapsinde tutulan Müşerref, Benazir Butto cinayeti, İslamabad'daki Kırmızı Cami'de radikal müslümanlara yapılan kanlı saldırı ile ilgili yürütülen soruşturmalardan aklanmıştı. Müşerref'in ev hapsi yakın zamanda sona ermişti

Pakistan hukukunda 'vatan hainliği' idam veya müebbet hapis ile cezalandırılıyor.

 

yurtgazetesi


Hits: 633