İşte Erhan Tuncel'in ifadesi

~ 24.10.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Erhan Tuncel tutuklandı.

Levent ALBAYRAK/İSTANBUL

Kumburgaz'da dün saat 16.30'da gözaltına alınan Erhan Tuncel, Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilmişti. Aranan Şahıslar Büro Amirliğinde işlemleri yapılan Erhan Tuncel geceyi tek başına konduğu bir nezarette geçirdi. Gece boyunca oldukça sakin olduğu belirtilen Erhan Tuncel'in sabaha kadar uyuduğu öğrenildi. Öte yandan Erhan Tuncel'in tutulduğu nezaretin önünde iki ekibin güvenlik gerekçesiyle görevlendirilerek nöbet tuttuğu, Erhan Tuncel'in yakalandığı sırada üzerinden cüzdan, bir çakmak ve bir anahtar çıktığı belirtildi.

BEN HİÇBİR ŞEKİLDE KAÇMADIM

Poliste işlemlerinin tamamlanmasının ardından Erhan Tuncel geniş güvenlik önlemleri alınarak adliyeye gönderildi. Oldukça sakin görülen Erhan Tuncel basın mensuplarının sorularına karşılık "Ben hiçbir şekilde kaçmadım" dedi.

KENDİ TUTTUĞU EVDE YAKALANDI

Tuncel'in, Kumburgaz'da kendi tutmuş olduğu evde, yapılan teknik takip sonucunda yakalandığı öğrenildi. Asayiş şube infaz büro amirliği ekipleri Erhan Tuncel'i bu evden aldı. 

BAĞLANTILARIMI AÇIKLARIM DEMİŞTİ

Tuncel, dün Star gazetesinde çıkan röportajda "Savunmam bitince teslim olacağım. İrtibatta olduğum isimleri açıklayacağım. Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük” demişti.


MENDERES'İN İDAM EDİLDİĞİ GÜN TUTUKLANDIK

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının ardından Kumburgaz’da yakalanan Dink davası sanıklarından Erhan Tuncel, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında elleri kelepçeli olarak emniyete getirilen Tuncel, “Adnan Menderes’in idam edildiği gün tutuklandık. Bu bizim için şereftir.” dedi. Tuncel, basın mensuplarının sorularını ise cevapsız bıraktı.

24 SAATLİK PUSU

Erhan Tuncel’in dün gelen bir ihbar üzerine 24 saatlik pusu sonucunda yakalandığı belirtildi. Erhan Tuncel’in bölgede saklandığı ihbarı üzerine çevrede pusu kuran dedektiflerin üzerindeki eşofmanla spor yapmaya çıkan Erhan Tuncel’i yolda yürürken tanıyarak gözaltına aldığı öğrenildi. Yetkililer savcılıktan talimat gelmesi halinde Erhan Tuncel’in saklandığı evin bulunarak arama yapılabileceğini söylediler.

Asayiş Şube Müdürlüğüne gelen bir bilgi üzerine harekete geçen Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ekipler, Kumburgaz’da 24 saattir pusu kurdu. Erhan Tuncel’in saklandığı evi tespit etmek için yapılan çalışmalarda, yüzlerce kişiyle konuşularak bilgi alındığı belirtildi. Bu akşam saatlerinde bölgede pusu kuran dedektifler, üzerindeki eşofmanla yürüyüş yapan bir kişiyi takibe aldı. Erhan Tuncel’e çok benzeyen kişi, saat 16.30 sıralarında Celaliye mahallesi, 18 Mart caddesi üzerinde çevrildi. Erhan Tuncel’in kendisini yakalayan polislere direnmediği belirtildi.

ÇARPICI İFADE

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili dava Yargıtay’ın bozma kararından 17 Eylül’de yeniden görülmeye başlandı. 37 gün önce görülen davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘atılı suçların vasıf ve mahiyetlerinin aleyhine değişme ihtimali’ ve ‘muhtemel sevk maddelerindeki ceza miktarlarını’ göz önüne alarak Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkartılmasına hükmetti. 37 gündür hakkında ‘yakalama’ kararı olan Erhan Tuncel dün yakalandı. Geceyi Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü’nde geçiren Tuncel, bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Tuncel, 13.30’da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Ayrıca İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bulunduğu bölüme çıkan asansörler de duruşma öncesinde iptal edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu da hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Hadi Çağdır, ilk olarak Tuncel’e Yargıtay’ın bozma ilamını okuyup diyeceklerini sordu.

“SANIKLARIN EYLEM YAPMAMASI İÇİN 18 KEZ İHBAR ETTİM"

Yargıtay’ın bozma kararını kabul etmediğini söyleyen Erhan Tuncel, “Daha önce hakkımda verilen beraat kararında direnilmesini istiyorum" dedi. Örgütle bir ilişkisi olmadığını vurgulayan Tuncel, “Kimseyle ast üst ilişkim yoktur. Kimseden talimat alma veya verme durumum da yoktur" diye konuştu. Hrant Dink cinayetiyle ilgili polise bilgiler verdiğini tekrarlayan Tuncel, “Hiçbir örgüt üyesi kollukla çalışmaz. Mc Danolds olayını ben çözdüm. Ben bu sanıkların eylem yapmaması için 18 kez ihbar ettim. Sanıklarla eylemi yapmamaları konusunda defalarca görüştüm. Eylemin talimatını da Yasin Hayal verdi. Eylemde kullanılan araç ve gereçleri de ben temin etmedim. Eylemin Zeynel tarafından icra edileceğine dair bilgileri kolluğa verdim. Resimlerini emniyete ilettim. Sanık benim yaptığım çalışmayla yakalanmıştır" diye konuştu. 

“VATAN İÇİN BİR GENÇLİK, BİR İSTİKBAL VERDİK"

Ajan provokatör olmadığını söyleyen Tuncel, “Son olarak şunu söylemek istiyorum. Biz vatan için bir gençlik, bir istikbal ve bir aile verdik. Vatan sağolsun" ifadelerini kullandı.

“156’YI ARADIM KARAKOLA GİT DEDİLER"

Mahkemenin hakkında yakalama kararı çıkardığı gün 155 ve 156’yı aradığını ifade eden Tuncel, “156’ya ulaştım. Bana karakola teslim olmamı söylediler. Ben savcılığı da arayarak savunmam bittikten sonra teslim olacağımı söyledim. Ben savunmamı hazırlıyordum. Kaçmak gibi bir durumum yoktur. Ayrıca yurtdışı yasağım yoktu. Dünyanın her yerinde akrabalarım vardı. Hiçbir yere gitmedim" diye konuştu.

AVUKAT: MÜVEKKİLİM KARANLIK OLAYIN AYDINLATILMASINA KENDİNİ ADADI

Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu ise mahkemenin henüz Yargıtay’dan gelen dosya hakkında bir karar vermediğini belirterek, “Mahkeme ne direnme ne de uyma kararı verdi. Bu nedenle şu anda müvekkilimin hakkındaki yakalama kararının yasal dayanağı yoktur. Müvekkilim kaçmadı savunmasını hazırlıyordu. Çünkü müvekkilim suçlu değildir, beraat edeceğine inanmamaktadır. Müvekkilim bu karanlık olayın aydınlatılmasına kendini adamış durumdadır" dedi.

YARDIMCI İSTİHBARAT ELEMANI OLARAK ÇALIŞTIĞI GÖZARDI EDİLMEKTE

Müvekilinin yardımcı istihbarat elemanı olarak çalıştığını ancak bunun gözardı edildiğini ifade eden Soruklu, “Müvekkilim hem azmettiren hem de cinayete ilişkin bilgi veren konumundadır. Erhan Tuncel’in cinayetin işleneceğine ilişkin bilgi verdiği sabittir. Ancak bazı kamu görevlilerinin verilen bilgileri yerine getirmediği yönünde iddialar vardır. Bu cinayet kapsamında bazı kamu görevlilileri ile ilgili soruşturma vardır. Müvekkilimin bu soruşturmaya ışık tutacak beyanları da olacaktır" şeklinde konuştu.

ERHAN TUNCEL TUTUKLANDI

Duruşma savcısı ise kaçma şüphesi olduğunu belirterek Tuncel’in tutuklanmasını istedi. Mahkeme Tuncel’i ‘kuvvetli suç şüphesi ve kaçma şüphesi’ gerekçeleriyle tutuklandı.

Star

Hits: 680