Facebook'ta Gezi'nen Yazılarımdan - 1

Sanat zulmün panzehiridir! Şarkılarımız onların uygun adım marşlarından daha güzeldir. Coşkumuz korkularının kaynağıdır. Yine de ellerinden tutmak isteriz birlikte yürümek için insanlığın o aydınlık ufkuna!

Nafile! Biliyor musunuz, bin kez pişmanlar. Bin kez razılar kışladan vs.den vazgeçmeye. Kendilerine çok kızıyorlar, uyuyan bir devi uyandırdıkları için. Belli etmemeye çalışıyorlar. Dizlerinin bağları çözüldü, sesleri titremeye başladı, neyi nasıl diyeceklerini şaşırdılar bir süredir. Ama şimdi kurnazlık zamanı. Bunda çok mahirdirler. Gezi Parklı’mın, Kuğu Parklı’mın hiç beceremediği bir şeydir bu. Kimseyi kullanmazlar, tuzak kurmazlar. Gezi Parklım, Kuğu Parklım merttir. Düzeylidir, bilgilidir, bilgedir, saygılıdır, sevgi doludur. Bunları da onlar beceremez. Parklı’mın erdemi daha iyi yenilmektir. Ama bu kez asla yenilmeyecek.?Tüm Anadolu arkalarında tertemiz ve dimdik duruyor.

***

Biz ayak değiliz ki, başımız olsun! ?Biz özgürlük isteyen, özgürlükte eşitlik isteyen, daha çok ve eşit özgürlük isteyen yurttaşlarız! “Uygar Direniş” bunun içindir.

***

Özellikle hukuk fakülteleri “uygar vicdan”ın gereklerinin geleceğin yargıçlarına tanıtıldığı ve bu yetkinliğin kendilerine kazandırıldığı bilim ve felsefe kurumları olmalıdır. ?Mevzuat fetişizmine artık son verilmelidir. Ülkemizde yargıçların hali çok acı veriyor. Gezi’cilerin polislere dedikleri gibi, yargıçlar da simit satabilmelidirler. Uygar vicdan yeri geldiğinde bunu da gerektirebilir. Vazgeçemediğimiz yerde, yaşamı kendimize ve başkalarına cehennem etmeye başlıyoruz demektir. Bu, çok büyük bir ayrıntıdır.

***

Sevgili Musa Bey, nihayet bir ses! Söylediğinizi tam olarak anlayamadım, ama nihayet bir eleştiri! Çok teşekkür ederim. Hiç bir direniş başarısız değildir. Direnişin kendisi kendi başına zaten başarıdır. Sonucu ne olursa olsun direnmenin bilincine ulaşabilip, onu eylemek başarının ta kendisidir. Direniş dürüstlük ister, cesaret ister, hilebazlardan, sahtekarlardan nefret eder. Halkı aldatanlardan nefret eder. Korkanlardan, bin bahane uyduranlardan nefret eder. Direniş omurga ister. Direnişçinin lidere gereksinimi yoktur. Onun kendisi kendine liderdir. Sevgili Musa Bey, Siz de tüm bunlar için bir uygar direnişçi olun!

***

(YÖK Başkanı’nın “Gezi” uyarıları üzerine, facebook’ta) Sevgili kardeşim, en güzel şeyleri de söyleseniz, özgürlüğümüze ve özerkliğimize bir dil atmadır bu söyledikleriniz. İdareci idare eder, akıl vermez. Öyle yapmaya kalktığında yanlış sulara sürüklenir ve sürükler. Bir kıdemli hoca sözüdür. Hoş biline!

***

Sanat zulmün panzehiridir! Şarkılarımız onların uygun adım marşlarından daha güzeldir. Coşkumuz korkularının kaynağıdır. Yine de ellerinden tutmak isteriz birlikte yürümek için insanlığın o aydınlık ufkuna!

***

(Gezi’cilere) Çocukluğum hayvanların arasında geçti. Köpekleri çok iyi tanırım. Sen korkmazsan, onlar senden korkar. Korkmayın çocuklar! Sadece bu yeter. Korkmaya da başladılar zaten. Gerisi kolay, kuyruklarını arka bacaklarının arasına sıkıştırarak kaçacaklardır. Vurup bir yerlerini acıtmanıza da gerek yok. Korkutması her zaman en iyisidir. Ardından, çok sonra senin yanında olmaya çalışırlar. Bu birazcık İbni Haldun açıklamasına da benziyor, değil mi?

***

İşte yanlış burada! Hepiniz aynı gemide değilsiniz. Batırıp, sizi forsa yapmak istiyorlar! (Devamı haftaya)

(Cumhuriyet Bilim ve Teknik)

Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ | Tüm Yazıları
Hits: 1323