'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler'

~ 02.02.2013, Yalçın DOĞAN ~

ÖYLE hır çıkacak bir konu değil. Sonuçta Diyarbakır’a yeni bir üniversite kurulmasıyla ilgili görüşme yapılıyor Meclis’te. Ve bunu bütün partiler onaylıyor.
 

Ancak, önceki gün tartışmalara bakarsanız, sapla saman birbirine nasıl karışıyor ve Türkiye nasıl bir gerilim içinde, hemen görülüyor.
Önce abdest faslı. Tutanaklardan aktarıyorum, AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten CHP’lilere:
“Sizler bizleri 1925’lerde, 37’lerde, 50’lerde terk ettiniz. O günden beri Diyarbakır’a giremezsiniz, girmeniz için abdest almanız lazım”.
Acaba başka hangi kentlere abdest alarak girmek gerek, sayın milletvekili bunu da bildirse,  herkes öğrense.
Oysa, konu yeni bir üniversite kurulması. Kürsüye BDP’li Sırrı
Sakık çıkıyor:
“Bu ülkeyi kendisine sonradan vatan edenler, Kafkaslar’dan, Boşnaklardan gelenler, siz bu ülkenin sahipleri değilsiniz, haddinizi bileceksiniz. Bu coğrafyada mücadele edenler buranın sahipleridir”.
Oysa, konu yeni bir üniversite kurulması. Yıllarca kendi kimliğine saldırıdan yakınan Sırrı Sakık şimdi başka kimliklere saldırıyor. Bu ırkçılık ona hiç yakışmıyor. Sırrı hızını alamıyor, milyonlarca insana saygısızlıkta devam ediyor:
“Irkçılık yapan, Cumhuriyet’i birlikte kuran, ilk Kürdistan milletvekili diyen, sizin Mustafa Kemal’iniz, sizin İsmet Paşa’nız”.
Aferin Sırrı, senin gerçek kimliğin demek bu. Birkaç dakika içinde kendini perişan eden Sırrı’ya pek çok CHP milletvekili, “Mustafa Kemal olmasaydı, sen bu
kürsüde konuşamazdın” diye
itiraz ediyor.
EMİNE ÜLKER TARHAN’IN İSYANI
Meclis tutanakları ibretlik. Bir üniversite kuruluşunu görüşürken, “faşist, ırkçı, abdest al, sizin Mustafa Kemal’iniz” sözleri havada uçuşurken kürsüye CHP Grup Başkanvekili
Emine Ülker Tarhan çıkıyor. Sırrı Sakık’a:
“Meclis kürsüsünün böylesine iğrenç, utanmaz ve ahlaksızca ifadelerle işgal edilmesini kınıyorum”.
Dün yolladığı e-mail’de Tarhan, suyun öteki tarafından gelen birisi olarak, “çok incindiğini ve milyonlarca kişi gibi aşağılandığını, bu ırkçı ve ilkel içgüdüyü kınadığını” söylüyor.
Bu ağır ifadeler kimliklere saldırı karşısında insanların nasıl kırıldığını gösteriyor. Sırrı’nın herkesten özür dilemesi gerekiyor.
Anlaşılan ulus, ırk, milliyetçilik kafa karışıklıklarıyla birlikte kolay durulmayacak biçimde konuşulmaya devam edecek.

İşleri rast gidenler kimler

EMİNE Ülker Tarhan’ın gönderdiği elektronik postada bir başka bölüm daha ilgi çekiyor:
“Bu özel dönemde Kuzey Irak yatırımlarını kimlerin paylaştığını, CHP ile bağlarını kopardığında kimlerin işlerinin rast gittiğini zaman gösterecektir”.
Tarhan’a göre, birileri CHP’den istifa ediyor, sonrasında dörtnala nurlu ufuklara koşuyor.
Demek ki, istifa edenleri araştırmak gerek.

TÜİK soruşturması nerede

TÜİK enflasyon sepetini değiştirmiş. TÜİK denilince, aklıma hep TÜİK’in temel verilerinin zamanından önce açıklanması geliyor.
İki ay önce enflasyon rakamları 17 dakika önce açıklanmış, bunun üzerine Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz soruşturma açıldığını söylemişti.
Aradan iki ay geçiyor, iki ay, soruşturmadan hâlâ ses yok. Birilerini korumak için, üzerine mi yattılar yoksa.

(Hürriyet)

Yalçın DOĞAN | Tüm Yazıları
Hits: 933