Cemaat okulları ABD ulusal güvenliği için tehdit

~ 22.12.2012, Yılmaz POLAT ~

ABD'de Fethullah Gülen'e bağlı cemaat okullarına bir darbe de Virginia Eyaleti'nden geldi. Virginia'ya  bağlı Loudoun İlçesi’nde Cemaat okulunun açılmasına izin verilmedi.
Başkent Washington'a  yakın bir mesafede bulunan  İlçe Eğitim Kurulu Gülen Cemaati’nin sözleşmeli okul açma müracaatını reddetti.
 
Loudoun İlçesi’nde  genellikle gelir düzeyi yüksek olan aileler oturuyor. İlçenin özel fonları bulunuyor. Sözleşmeli okul açmak isteyenler halkın vergilerinden oluşturulan bu fonlardan yararlanıyor.

Eğitim Kurulu, birçok nedenden ötürü olumsuz görüş bildirdi.

Kurul, ABD Güvenlik Politikaları Merkezi ( Center for Security Policy)  Başkanı Frank Gaffney'in de görüşüne başvurdu.  Gaffney Başkan Reagan döneminde Savunma Bakan Yardımcılığı yaptı ve ABD -Sovyet nükleer görüşmelerine katıldı. ABD'nin Ulusal Güvenliğine ilişkin araştırmalar yapan Gaffney'in New York Times ve Washington Post'ta çok sayıda makalesi yayımlandı. Şeriatla ilgili kitapları bulunuyor.
Gaffney, Gülen okullarıyla ilgili, Federal ve Eyalet yasalarını ihlal eden belgeler olduğunu söyledi. Gülen'in İslamcı yanını anlatan Gaffney, " Loudoun'da Truva Atı Bir Türk " başlıklı yazısında , ABD'deki cemaat okullarının hiçbir akademik başarısının olmadığını belirtti.

Gaffney, Gülen okullarından bazılarının FBI'ın soruşturması altında olduğunu ve  soruşturmaların  arttığını kaydetti.
 
Loudoun Eğitim Kurulu, ayrıca  Ohio Eyaletindeki Cleveland kentinde Gülen okulunda öğretmenlik yapan Mary Addi ile cemaat üyesi  ve aynı okulda öğretmenlik yapan eşinin yazdığı bir mektubu da önemli delil olarak görüştü. Kurul,  Rachel Sargent isimli eski bir öğretmeni de dinledi.

Öğretmenler okulların İslamcı karakterleri ile deneyimlerini anlattı.
Eğitim Kurulu iki ay içinde kesin kararını verecek.

--------------------------------------------------------------------
NOT: Siirt Valisi Ahmet Aydın Başkan Obama'ya güzel bir İngilizceyle! "
I'm from Turkey. I'm governor in Siirt. I like you. Your life ve President is very succesfull. I hope i will be like you.
(Türkiye'denim. Siirt valisiyim. Sizi seviyorum. Hayatınız ve başkanlığınız çok başarılı. Umarım ben de sizin gibi olurum." diye tweet atmış.
 Beyaz Ev'e sordum. Obama etkilenmiş! Türkçe şu mesajı yolladı: "Ezik misin Anam? "

(Yurt Gazetesi)

Yılmaz POLAT | Tüm Yazıları
Hits: 896