Davutoğlu: Bir dış politika Usain Bolt'u

~ 12.10.2012, Metin MÜNİR ~

Rusya ile savaş halinde değilsin. Suriye ile savaş halinde değilsin.
Rusya’nın Suriye’ye silah satması veya bağışlaması yasak değil.
Sen, hangi akla hizmet, Moskova’dan Şam’a giden, senin topraklarına konmayacak olan sivil bir Suriye uçağını zorla indiriyorsun ve olmayan yerde kriz çıkarıyorsun?
Ahh. Bir dakika. Olmadı. Akıl dedin!
İşin içinde akıl olursa orada Ahmet Davutoğlu’nun bulunması mümkün mü? O nerde bir kriz salatalığı görürse tuzluğu kapıp koşacak, tabii. Bunu artık anlamadın mı?
Belli ki uçakta silah milah yoktu. Olsaydı dün öğleye kadar çoktan açıklanırdı.
Ama, farz edelim, vardı. Uçağın kargo bölümü silme silah doluydu. O kargoyu bulmak için uçağı indirip Türkiye için çok önemli olan Rusya gibi bir ülkeyi irite etmeye değer miydi?
Daha açık sorayım:
Terazinin bir gözüne Rusya ile iyi ilişki içinde olmayı sürdürmeyi koyalım. Diğerine uçakta “taşınması doğru olmayan bazı malzemeler” bulunduğu “şüphe”sini koyalım. Hangisi daha ağır basar?
Uçakta askeri malzeme bulursak Rusya’ya ait olduğu kesin. Rusya’nın bunu bulmamızdan hoşnut olmayacağı, bunu bir vesile ile burnumuzdan getireceği de kesin? Bırakalım uçak geçsin mi? Yoksa indirelim de hem Rusya ile papaz olalım, hem de Suriye ile savaşa bir adım daha mı yaklaşalım?
Gene olmadı, hocam! Gene akıl gerektiren sahalara girdin!
Davutoğlu tavlacıdır. Birçok hamle ve karşı hamleyi hesaplamak gerektiren satranç onun kapasitesini çok aşar. O gürültü patırtı sever. Şakk diye ses çıkartacak vurdu mu.
Bir de çocuk kandırır gibi “Olay Türkiye-Rusya ilişkilerini etkilemeyecek,” diyor.
Etkilendi bile, mon chere. Putin Türkiye’ye yapacağı ziyareti erteledi. Size haber vermediler mi? Ve erteleme sebebi de açıklandığı gibi Putin’in programının sıkışık olması değil. Putin, Erdoğan birkaç gün önce Suriye konusunda yaptığı konuşmada Rusya’yı, adını vermeden tehdit ettiği için gelmiyor.
Dostane olmadığı açık olan uçak indirme olayından sonra artık ne zaman gelir, Allah bilir.
Ne güzel değil mi?
Bu Davutoğlu çok çevik, valla. “Komşularla sıfır sorun”dan “Komşularla sınırsız sorun” politikasına ne kadar hızla geçiverdi. Bir dış politika Usain Bolt’u!
Suriye ile savaşın eşiğine geldik. İran ile ilişkiler feci. Irak ile aynı. Şimdi buna bir de durduğu yerde Davutoğlu’nun tekme attığı Rusya’yı ilave edin.
Ama burada kalmaz. Yunanistan’a girmiş Davutoğlu, dün. Sabah olmadan Atina ile de kanlı bıçaklı oluruz.
İki sene öne Avrupa Birliği’ne aday bir ülke idik ve gözlerimiz Batı’ya dönüktü. Göz açıp kapatıncaya kadar her gün bir başka felaket haberine uyanan, rasyonellikten uzak, çatlamaya hazır bir Ortadoğu ülkesi haline geldik.
Kulak verirseniz gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara’dan bir binadan şampanya patlatma ve kahkaha sesleri duyacaksınız. O binada Davutoğlu’na Suriye uçağı ile ilgili “istihbarat”ı uçuranlar oturuyor.

(Milliyet)

Metin MÜNİR | Tüm Yazıları
Hits: 883