İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı

~ 19.09.2012, Av. M. Haşim MISIR ~

İstanbul Barosu seçimlerinde iktidar da dahil grupların kullandığı üslup yürekler acısı. Bildirgeleri okuduğunuz zaman baroda seçim mi yapılıyor, yoksa ortakların birbirine girdiği kooperatif seçimimi anlamak zor. Hepsi de sözüm ona mesleğin kamudaki itibarını artırma iddiasında.

 

Bu üslupla ne mesleğin itibarını yüceltirsiniz ne de seçimi kazansanız da rahat edersiniz. Kendinizin sıfırladığı itibarı koltuk uğruna yüceltmeye çalışır, sorunların çözümüne zaman ve enerji bulamazsınız. Öncelikle kendinize mesleğinize, etik değerlerinize sahip çıkmak, koşullar ne olunsa olsun korumak zorundasınız.

 

Avukat her şeyden önce güzel söz söylemesini bilen insandır. Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları M. 5 “Avukat yazarken de, konuşurken de düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimle açıklamalıdır” hükmünü amirdir. Kural özel yaşamda geçerlidir. Baro seçimlerinde de geçerlidir.

 

Kaynaklar yanlış kullanıldı demek başka, hırsızlık yapıldı, adam kayırıldı demek başka. Bugün yazdıklarınızı, söylediklerinizi, Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusu olarak kabul etse, yarın tepki gösterir gösteri yaparsınız. İstanbul Barosu avukatı olmayı bir ayrıcalık olarak kabul ediyorsunuz ancak unutmayın ki avukatlık kolektif itibar mesleğidir. Anadolu avukatlarının itibarları ile de oynama hakkınız yok.

 

Şunu tüm meslektaşlarım iyi bilmeli ki Baro Başkanı çalmaz. Çalan tipse baronun kaynakları soysuzluğuna az gelir. Başkanlığını kullanır yargıyı da meslektaşlarını da satar kimse bilmez. Hayatında ceza davası almamışsa onu da alır.

Ben de Gaziantep’te baro başkanlığı yaptım. Para pul yoktu lokal açtım. Maydanoz çaldı dediler, yıllarca savcılıklarda hesap verdim. Hiçbir şey çıkmadı. Çıkmazdı da. Ancak bir bana, bir de çocuklarıma sorun. Uykusuz geçirdiğim geceleri bir ben bilirim bir de onlar. İzmir Barosu Allah gani gani rahmet eylesin nur içinde yatsın değerli Başkan Nevzat Erdemir’i seçim hırsıyla ibra etmedi. Ne oldu, onurlu adam içine attı fazla yaşamadı. Fatura kendisine ve ailesine çıktı. Ölüsünün arkasından da İzmir’de ağıtlar yakıldı. Seçim uğruna değer miydi, bilemem. Yiten onur da kişi de geri gelmiyor. Bana sorarsanız İzmir Barosu bu genel kurulda O’nu minnet ve şükranla anmalıdır.

 

Değerli meslektaşlarım, dost acı söyler. Onun için yazmak ve kendimde dâhil örneklemek zorunda kaldım. Siz mesleğin itibarını nasıl yüceltirim, aşına ekmeğine nasıl katkıda bulunurum diye proje üretme derdine düşün. Merak etmeyin, önce kendinize olan saygıyı, sonra da seçimi kazanırsınız.

 

Av. M. Haşim Mısır

Av. M. Haşim MISIR | Tüm Yazıları
Hits: 1888