Doğu'lu vekillere gözdağı

~ 14.08.2012, Mehmet TEZKAN ~

Milletvekilinin kaçırılması.. İki PKK’lı aylak aylak oturuyordu.. Hadi yol keselim, biraz eğlenelim dediler..
Şanslarına, durdukları ilk aracın içinden milletvekili çıkınca.. Eğlenceyi uzatmak için kaçırdılar, diye izah edilebilir mi?
*
Veya..
İktidar partisi sık sık CHP- BDP- PKK kol kola diye suçluyor ya.. PKK CHP ile dost değil düşman olduğunu göstermek için vekil kaçırmış olabilirler mi?
*
Veya..
PKK.. Bir yıldır kaçırmadığımız adam kalmadı.. Öğretmen kaçırdık, asker kaçırdık, polis kaçırdık, muhtar, kaymakam adayı, mühendis, avukat kaçırdık.. Bir yılda 145 kişiyi dağa kaldırdık, kimsenin ipinde olmadı.. Gümbürtü kopmadı.. Bir de milletvekili kaçıralım, bakalım ne olacak düşüncesiyle bu eylemi yapmış olabilir mi?
*
Veya..
PKK; terör konusunda CHP’nin Meclis’i olağanüstü toplama çabasına kızdı.. Gözdağı amaçlıyla Aygün’ü kaçırdı denilebilir mi?
Veya..
Tam tersi.. Terör gündemden düşmesin amaçlı destek atışı..
*
Biraz zorlarsak olasılıkları çoğaltabiliriz.. Çoğaltabiliriz de mesele bu kadar basit değil..
Aygün’ün kaçırılması.. PKK aleyhinde konuşan.. PKK’nın silah bırakmasını isteyen.. Doğu’ya, Güneydoğu’ya gidip ilçe ilçe, köy köy dolaşan.. İnsanlarla konuşan, dertleşen bütün milletvekillerine gözdağıdır..
Açık tehdittir..
Ayağınızı denk alın demektir.. Hedef Meclis’tir..
*
Hafife alınmamalı.. İktidarın hafife alır bir hali var..
Yanılıyor..
Gözdağı kendi vekillerine de.. CHP’nin başına geldi diye küçültmeye çalışanlara, hafife alanlara da..
Tehdit büyük..

Bu anlayışla demokrasi yürümez!.

Şamil Tayyar’ın sözleri boş lakırdı değil.. ‘Twitter’dan yapılan boşboğazlık da değil..
Bilinçli.. İktidarın muhalefete bakış açısını gösteriyor.. Demek ki; muhalefet milletvekillerini ‘düşman’ gibi görüyorlar..
İktidar adamları, CHP’nin PKK ile kol kola olduğu imajını yaymaya çalışır.. CHP’nin, PKK’nın peşine takıldığını iddia ederdi..
Böyle, düşünmediklerini ama siyaseten böyle söylediklerini zannederdim..
Yanılmışım..
Son zamanlarda CHP ile PKK arasında daha farklı bağlantılar da kuruyorlar..
Şöyle..
Baas akımının son temsilcisi Esad, PKK’yı taşeron olarak kullanıyor.. CHP de milliyetçi sol diye Baas rejimini destekliyor.. Dolayısıyla!!..
*
AKP Milletvekili Tayyar’ın, Aygün’ün kaçırılmasının numara olduğunu söylemesinden; millet bu numarayı yemez, muhabbetiniz bol olsun, demesinden anladım ki..
Türkiye başka bir sorunla karşı karşıya.. Ortada siyasi rekabetin ötesinde başka bir şey var.. Düşmanlık almış başını gitmiş..
Bu anlayışa demokrasi sığmaz.. Bu anlayış iç barışa katkı yapmaz..

(Milliyet)

Mehmet TEZKAN | Tüm Yazıları
Hits: 1066