Le Pen Avrupası'nda Irkçılık

~ 26.04.2012, Nilgün CERRAHOĞLU ~

Birkaç günde Avrupa aşırı sağının paylaşılamayan yıldızına dönüşen Marine le Pen hakkındaki analizlerden birine, bir El Paisokuru gazetenin internetteki baskısına kara çarşaflı bir kadın resmi yerleştirmiş.

Karalar altındaki kadının yüzü, elleri filan görünmüyor

Yüzü tümüyle kapatan ve bele kadar inen kara peçe altına eller dahi saklanmış

Başka gezegenden gelen UFO görüntüsündeki fotoğraf altına ilaveten şu üç cümle sıkıştırılmış:

Yalnız Arapça konuşuyorlar ve kendi gettolarını yaratıyorlar. Kadınlar kadın düşmanı, maço, cinsiyet ayrımcısı bir dünyada yaşıyor. Problem burada!

Avrupanın İslama bakışı bu.

Marine le Pen; her biri üçer-beşer çocuk yapan bu kara çarşaflı ufolarınistilasından şimdi işte yurdunu korumayı, kendisine misyon ediniyor....

‘Şamar oğlanı’?geleneği

El Pais okurunun yorumu bana; Romada yeni gezdiğim ünlü gettomahallesini hatırlattı.

Romada hâlâ gettodiye anılan ve yalnız Yahudilerin yaşadığı bir mahalle bulunuyor.

Bu mahallede, büyük bir de getto müzesivar. Batının ırkçılık ve ayrımcılık tarihçesinin başlangıcını anlatan gettonun beş asırlık serüvenini burada öğrendim

Getto ilk kez İtalyada 1516 yılında icat edilmiş

Bu, Katolik kilisesinde Lüterin protestan isyanının fitillendiği dönem

Kilisedeki kavga malumunuz olduğu gibi Katoliklerle; yoldan çıkarakkiliseye bayrak açan Protestanlar arasında

Yahudilerle ilgisi yok

Ama Avrupada büyük değişim rüzgârları esiyor, çok büyük bir altüst oluş yaşanıyor.

Kontrolden çıkan isyanın faturası, konuyla hiç ilişiği olmayan ama farklıoldukları için huzursuzluktan sorumlu tutulan Yahudilere çıkarılıyor.

Okkanın altına öncelikle; Yahudiler gidiyor

Getto denen ayrı mahallelere sürülen Yahudiler; burada cüzamlımuamelesi görüyorlar, belli saatler dışında kendilerine tahsis edilen alandan dışarı çıkamıyorlar. Belli meslekler dışında hiçbir iş icra edemiyorlar.

Getto tarihi, baştan sona böyle bir şamar oğlanı yaratmatarihi

Lüter devrimi itibarıyla Eski Kıtayı saran bütün büyük krizlerde Yahudilerin ensesine binen bu eski Avrupa geleneği, çözüm bulunamayan sorunlara karşı hep bir şamar oğlanı bulmaktanibaret

II. Dünya Savaşı bitimine dek her krizde şamar oğlanıişlevi görevi Yahudilerin yerini, bundan böyle Müslümanlaralmış durumda.

Yeni ‘günah keçisi’ Müslümanlar

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundaki etkileyici başarısıyla Fransa nın 3. siyasi gücüne dönüşen Marine le Penin atılımındaki en büyük sır da burada; Avrupanın geleneksel şamar oğlanı seçimindeyaptığı yaşamsal değişimde yatıyor.

Çok değil geçen yıla dek baba Le Pen in yönettiği aşırı sağ parti; Avrupa siyasi çevrelerinde yarı nazietiketiyle anılan kaba saba bir faşit oluşum diye tarif ediliyordu.

On yıl önce baba Le Pen liderliğindeki parti Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kaldığında, Avrupada yer yerinden oynamış; demokratik değerlerebağlı tüm kamuoyu önderleri, bu ilkel partiye iktidar basamaklarının yolunu açmamak için seferber olmuşlardı

Bu defa Marine le Pen tabii gerçi 2. tura kalmadı.

Ancak partinin yüzde 20 sınırında seyreden seçmenleri yarışın orta yerinde.

İkinci turda kıyasıya mücadele veren sağın adayı Sarkozy ile solun adayı Hollande arasında aşırı sağ seçmenler paylaşılamıyor

Sarkozy de Hollande da Le Pencilere göz kırpıyor.

On yıl önce Cumhurbaşkanlığı yarışında Jean Marie Le Pene karşı mücadele veren Chiracın yaptığı gibi, Le Pen olgusunudışlamamaya özen gösteriyorlar. Tersine Marine Le Pen in seçmenlerini kollarının kanatlarının altına almaya, anlamaya, çözmeye çalışıyorlar

Ne oldu da böyle birden dünün azılı faşopartisi,meşru oluverdi?

Bu sorunun en kısa yanıtı, Marine le Peninşamar oğlanıhedefini değiştirmiş olmasında yatıyor.

80’li yaşlarını süren baba Le Pen, ikinci dünya savaşı günlerinden kalma Yahudi düşmanlığından kurtulamamıştı...

Jean Marie le Pen liderliğindeki Ulusal CepheMüslüman karşıtlığı yanında antisemitizm köklerini koruyan bir partiydi.

Batıdaantisemitbir partinin asla meşruiyetkazanamayacağını gören partinin 43 yaşındaki şimdiki genç lideri Marine le Pen, babasından yönetimi devralır almaz ilk iş günah keçisilistesinden Yahudileri çıkarttı. Onların yerine güçlü biçimde Müslümanlarıyerleştirdi.

Marine Le Penin Ulusal Cephede gerçekleştirdiği en çarpıcı reform işte bu.

Mahdume le Pen”; şimdi Fransanın kapılarını ne zaman göçmenlere kapatmaktansöz etse; bununla artık sadece Müslümanları kastettiği biliniyor.

Aşırı sağınyükselişi dendiğinde, herkesin aklına bu nedenle derhal kara çarşaflı kadınların eksik olmadığı Müslüman gettoları geliyor.

Müslümanlar, Eski Kıtanın artık yeni şamar oğlanı”…

Küreselleşme, göç, Avrupanın açık sınırları, ekonomik kriz, işsizlik sıralamasında kaygı yaratan tüm sorunların kesiştiği ortak payda bundan böyle Müslümanlar. Fırsat bulduğumuzda buradan devam ederiz.

(Cumhuriyet)

Nilgün CERRAHOĞLU | Tüm Yazıları
Hits: 1341