İmparatorluğun Zır Cahil Çocukları

~ 08.12.2010, Mine KIRIKKANAT ~

Türkiye, haftanın ilk günü AKP amigolarının gizlemeye gerek duymadıkları bir gurur gösterisine sahne oldu. İş dünyasının önemli gazetesi ve bizim İngiltürk’lerin sevecenlikle WSJ diye andıkları Wall Street Journal, İstanbul’a ilişkin bir makaleye İmparatorluk Geri Dönüyorbaşlığını atmış ve… Türkiyenin güçlü ekonomisi ve cesur Başbakanıyla, bölgesel güç olma yolunda güvenle ilerlediğini yazmıştı.

Biliyorlardı, biliyorlardı, bizim amigolar imparatorluğun AKP iktidarıyla geri döndüğünü, kendilerinin de yeni Osmanlı olduklarını zaten biliyorlardı da… Bildiklerini Wall Street Journal’da -gezi ekinde olsa bile- okuyunca, doğruluğuna inandılar.

Pazartesi günü iktidar medyası İmparatorluk geri dönüyorhaberini yere göğe koyamadı. Televizyon kanalları üst haber, alt haber, defalarca geçti. Yiğit Bulut, Habertürk’teki sansürsüz jöleli programında Wall Street Journal’ın makalesini imparatorluk geri mi dönüyor, Türkiye bölgesel güç oluyor mudiye sorguladı.

Üşenmeyin, internete girin, Google’a imparatorluk geri dönüyordiye yazın, bakın kaç yüz haber sitesine manşet olmuş WSJ’deki makale, ben saya saya bitiremedim…

***

İster istemez, memlekette bunca heyecana yol açan, AKP amigolarının koltuklarını kabartıp Yeni Osmanlıkibirlerini katlayan olayın aslını merak ettim.

Bir de ne göreyim?

Wall Street Journal’ın hafta sonu gezi ekindeki makalenin manşeti The Empire Strikes Back”, küresel sinemanın kült filmi Star Wars’un 5. bölüm başlığından başka bir şey değil!

Zaten Türkçeye doğru çevirisi de İmparatorluk geri dönüyordeğil, İmparatorluk karşı saldırıya geçiyor”…

Makalenin yazarı Suzy Hansen, belli ki çoluk çocuk tüm dünyanın 1980’den beri döne döne seyrettiği filmi anımsatarak, ya espri yapmış ya da düpedüz alay etmiş bizim yeni Osmanlı’yla…

Bizimki dahil, dünyanın herhangi bir ülkesinde, kime The Empire Strikes Back…deseniz,Star Warskarşılığını alırsınız. Hatta çocuklar, Episode Vdiye bölümünü de ekler.

Ama Türkiye’deki libero amigolar öylesine gurura aç ve böbürlenmeye susuzlar ki, imparatorluklafını duyunca Osmanlı’nın hamam tasını kapıp koşmuşlar. Yazarın makaleye attığı Star Wars başlığındaki hicvi daha ilk tümcesinde ele veren Türkiye on yıllardır yitik imparatorluğun aşağılık kompleksinden mustariptisaptamasını görmezden gelmişler.

Üstelik, Wall Street Journalda tam sayfadiye gözümüzde büyüttükleri makalenin sadece ilk üç satırını oluşturan üç tümceyi, onlarca gazete ve televizyon kanalı, yüzlerce internet sitesinde haberyapmakla, mustarip olduklarıaşağılık kompleksini de birinci elden doğrulamış bulunuyorlar.

Çünkü imparatorluk çocukları olaraktan dış basında zafer kazanmış gibi ayyuka çıkardıkları tam sayfamakalenin bu üç satırdan geriye kalanı, turistik İstanbul rehberi. Bir modacı, bir zücaciyeci, bir de yazardan sorulan nerede yenilir, nerede içilir vb. muhabbeti. Bu muhabbet bileAşşk Kafeyi modacı Hüseyin Çağlayan değil de yazar Elif Şafak önermiş olsa, ilginç sayılırdı!

***

Sevgili okurlarım, bendeniz, bir büyüklüğe yamanmak özlemiyle gözleri kararan AKP amigolarının İmparatorluk geri dönüyordiye yazıp Osmanlı geri dönüyor, diye okudukları makale başlığının Star Wars’tan alıntı olduğunu Paris’te fark ettim. Üç satırlık övgü üzerine üç cilt haber yapmalarını Paris’ten izledim. Üstelik İngilizcem gayet kötüdür. Ama ararım tararım, daha da önemlisi üstüne üç cilt de düzülse hiçbir habere peşinen inanmam, kaynağına bakarım. Dünya öylesine küçüldü ki, elimizin altında internet, araştıran doğruyu buluyor artık.

Ve yukarıdaki konuya ilişkin araştırmalarım ışığında: WJS magazin yazarı Suzy Hansen’in Star Wars’tan alıntı The Empire Strikes Backbaşlığının Türkiye’ye çok yakıştığına. Yeni Osmanlı’nın Sith İmparatorluğu’na epeyce yaklaştığına. AKP padişahının Emperor Palpatine’le aşık atabileceğine. Ve zır cahil imparatorluk çocuklarının da Sith tebasına pek benzediğine karar verdim.

Zaten Türkiye de yemyeşil bir diyarken, Jedi’lerle Sith’lerin ölümcül savaşında çölleşen MUSTAFAR’ı yer yer andırıyor, artık…

Geriye kalıyor, Darth Vader’in kim, Luke Skywalker’ın kim olduğuna. İşte size ipucu: Biri uzun, biri kısa. Biri yapılı, öteki çelimsiz.

Umarım İmparatorluk Sith’leriyle Cumhuriyet Jedi’leri arasındaki savaşın sonu da filmdekine benzer.

‘G’ NOKTASI

Geçen haftalarda, Kadir Topbaş’ın UCLG’ye başkan seçilmesini İstanbul Belediyesinde öyle başarılı oldu ki…sezdirmesine bağlayıp Türkiye’ye büyük zafermiş gibi yutturan bir haberi araştırmıştım.

Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği UCLG’ye katılmak isteyen belediyeler, nüfus başına yıllık bir aidat ödüyor. Kadir Topbaş’tan önceki ilk ve tek UCLG Başkanı Bertrand Delanoe, Paris için yılda yaklaşık 1 milyon Avro ödüyordu.

Büyük bir sessizlikle karşılanan sorumu, tekrar soruyorum: Kadir Topbaş’ın başkan seçildiği UCLG’ye İstanbul’a hangi nüfus sayımı üzerinden kaç para ödeniyor?

Kötü bir durumdaysanız, merak etmeyin, geçer. İyi bir durumdaysanız, merak etmeyin, geçer.

JOHN A. SİMONE

(Cumhuriyet 08.12.2010)

Mine KIRIKKANAT | Tüm Yazıları
Hits: 2981