Bu Bir Karşıdevrimdir.

~ 23.02.2012, Zeynep ORAL ~

Tam sekiz yıllık kesintisiz eğitime alışıyorduk ki, sil baştan...

Üç gündür AKPnin eğitimi kademelere bölüp 4+4+4 sistemiyle ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıyorum... Gazeteleri okuyorum, televizyon tartışmalarını izliyorum; en çok en çok yandaşların sesleri çıktığı için, karşı görüştekilerin sesleri her an kısıldığı için, duyduğum abuk sabukluklara isyan ediyorum.

Onlar’ın 28 Şubat’a dek (yıldönümü armağanı niyetine olsa gerek) Mecisten geçirmeye çalıştıkları yasanın ayrıntılarını öğrendikçe, içimden sadece şunu haykırmak istiyorum:

Bu bir karşıdevrimdir! Cumhuriyet kazanımlarına ihanettir! Ne ilki ne sonuncusu, ama öyle!

Başbakan açıklamıştı zaten: Dindar gençlik yetiştireceğiz diye ilan etmişti! Demokratik bir hukuk devletinde, laik olduğunu iddia eden bir ülkede, üstelik ileri demokrasi olduğunu iddia eden bir ülkede bu söz laikliğe, demokrasiye, bilime, hukuka, anayasaya aykırı olduğu, suç olduğu halde ilan etmişti. Şimdi artık gereği yerine getiriliyor.

Şöyle ki: 4. sınıftan sonra, çocuklar belirlenecek açık öğretim programlarında okula gitmeden okuyabilecek. Yani okula gitme zorunluluğu yok...

Haydiiiii kızlar eve!

Bu resmen, haydi kızlar eve demektir! Okula gitmeden evlerinde “meslek eğitimi” adı altında Kuran kursu mu desem, dikiş nakış mı desem, güzel güzel (!) eğitime devam edebilecekler; dönem sonunda merkezi sınava girecekler. Sınavı geçemeyen babası yaşında herife satılacak!

Yıllardır bu ülkede bu coğrafyada kız çocuklarının okula yollanmasını sağlamak için sürdürülen, sürdürdüğümüz çabaları düşünüyorum. Bütün o çalışmaları, önerileri, kampanyaları, üretilen politikaları, o politikaları hayata geçirmek için didinmeleri

(Canım, sevgili biricik Türkan Saylanın yeniden yeniden öldürüldüğünü görür gibi oluyorum...)

Artık Baba beni eve kapa!dönemi hayırlı olsun

İlk dört yıllık kademenin ardından çocuklar ikinci kademede okula gitmeden açık öğretime giderek zorunlu eğitime devam edebileceğine göre... Yaşasın(!) bir taşla iki kuş, kız çocuklar artık türbanla da ilköğretimi tamamlayacak!

Hani toplum baskısı, mahalle baskısı bir yana; kapanma örtünme yarışının hızla tırmanışı öte yana... Efendim üniversite çağına gelen insan başını ister örter ister kapar, kendi seçimini kendi yaparfalan diyorduk ya... Alın işte! İlkokul çağındaki kızlar da kapansın ki bu milletin namusu kurtulsun!

Yetmez ama…

Şimdi biraz daha yetmez amalara bakalım:

İlkokul öncesi eğitim yok ediliyormuş! Boşverin ona! Yetmez ama kız çocuklara 4 sınıf yeter de artar bile!

Yetişkin gençleri umreye götürmek yetmez, ilkokul öğrencilerini götürün bence!

İlkokula Arapça dersi koymak da yetmez, bence ilk elde Arapça zorunlu ders olmalı, daha sonra da Latin harflerini atıp yerine Arap harflerine geri döndürürüz

Şimdilik cumartesi, pazar tatil okullarımız, ama yetmez cuma da tatil olmalı... Gerekirse hani baktık ki bilimden irfandan fazlasıyla uzaklaşıyor gençlerimiz, o zaman pazar gününü ekleriz okul günlerine...

Başbakanın arzusu doğrultusunda dindar ve kindar bir gençlik yetiştirme projesi hayırlı olsun diyecektim ki...

Ooooo, ben geç bile kalmışım...

Gençlerimiz yeni yasa tasarısı üzerinde bol bol tartışıyor bile: İçlerinde çoğu Başbakanın dinci olmasın da tinerci mi olsun deyişini örnek almış:

Şöyle diyorlar: Ne yani matematik, fen öğrenmek, dinini öğrenmekten daha mı önemli!

Karşıdevrim dolu dizgin sürmekte anlayacağınız

(Cumhuriyet)

Zeynep ORAL | Tüm Yazıları
Hits: 1020