"Gurur" gurultusu

~ 17.01.2012, Nihat BEHRAM ~
Başbakan konuşmalarında kısa ve uzun dönem amaçlarını açık açık dile getiriyor. Kimi konuşmalarında ‘uzun dönem hesapları’na gizli gizli temel döşüyor...Bu türden temel döşeme konuşmalarının birini de Çorum’da yapmıştı. Başbakan Çorum mitingindeki konuşmasında “Millet olarak Çorum ile Çorum’un yiğitliği ile her zaman gurur duyduğumuza” vurgu yaptıktan sonra kafasındaki hesaplara temel döşemeye başlayıp şunları söylemişti: “Nasıl ki Çorum bu topraklarda yetişmiş Akşemsettin Hazretleri’yle, Ebusuud Efendi ile Koyun Baba’yla, İskilipli Atıf Hoca’yla gurur duyuyorsa, bizler de Çorum’la, sizlerle gurur duyuyoruz!”
Başbakan’ın ‘gurur duymak’ kavramıyla andığı kişiler gerçekten halkın gurur kaynakları mı, zulmün ayakları mı? Duyulan gurur mu, gericiliğin gurultusu mu?
Bilmeyen tarihteki bir gurur kaynağı sanıp üstünden geçebilir, bakalım kimmiş Başbakan’ın Çorum’un gurur kaynağı dediği bu adamlar:
Ebusuud Efendi: Bu şahıs Yavuz Sultan Selim’in Şeyhül İslam’ıdır. Bu şahıs “Alevilerin malları, canları, namusları size helaldir!” diye fetva vermiştir. Döneminde, Anadolu Alevilerine en alçakça saldırıların arkasındaki kişilerdendir. Bir fetvasında, “İster okla, ister mızrakla, ister bıçakla olsun fark etmez, Alevilerin kestiği murdardır, yenilmez!” demektedir.
Kendisine, “Ele geçirdiğimiz Alevi kadınlarını ne yapalım?” diye soranları bu alçak, “Belinize kuvvet!” diye yanıtlamıştır.....
İskilipli Atıf Hoca: Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal için “İsyankârdır, katli vaciptir!”  diye fetva vermiştir. İşgalci güçler için “Onlar yüce Padişahımızın davetiyle geldiler, onlara saygıda kusur yapmayalım!” diye buyurmuştur. Cephedeki askerlere işgal güçlerinin uçaklarından atılan ve askerleri cepheden dağılmaya, köylerine dönmeye, Padişaha sadakata, Mustafa Kemal’e karşı çıkmaya çağıran bildirileri bu şahıs yazmıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İstiklâl Mahkemeleri’nde yargılanıp asılmıştır.
İşte Başbakan’ın Çorum halkının gurur kaynağı saydığı kişiler bunlar. Yer Çorum, en büyük Alevi katliamlarının olduğu bir mekân. Rastlantı mı?
Ya peki, bu acılı kentimizde Alevi halkın oylarıyla meclise girmiş insanların kulakları sağır mı, işlerine mi gelmiyor Başbakan’ı teşhir etmek! Teşhir edenlerin de zaten sesleri cılız mı cılız.
Yazık bu halka, yazık ki ne yazık!

Pir Sultan Abdal’dan
Kadılar müftüler fetva yazarsa
İşte kemend, işte boynum asarsa
İşte hançer, işte kellem keserse
Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan
 
(Yurt)
Nihat BEHRAM | Tüm Yazıları
Hits: 1905