Bu kamp ne iş...

~ 04.01.2012, Melih AŞIK ~
Kilis’in Öncüpınar sınır kapısında şu aralar yoğun bir faaliyet var. Gümrük sahası diye bilinen geniş sahada dozerler, grayderler harıl harıl çalışıyor. Ne için mi? CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de bunu merak etmiş. Çalışmaların yapıldığı bölgeye giderek yetkililere sormuş. Aldığı yanıt:
- Suriye’den yeni mülteciler gelecek, onlar için 10 bin kişilik konteyner kamp kuruluyor...
Hatay’da bir mülteci kampı varken... Van’daki depremzeler hâlâ konteyner beklerken ortada olmayan mültecilere konteyner kamp da ne oluyor? Diye soran Mehmet Şeker çelişkili yanıtlar almış. Temaslarının sonucunu şöyle özetledi:
- Mülteci dediğin aniden gelir. Biz, ileride Suriye’den yeni mülteciler geleceğini nereden biliyoruz? Kaldı ki önümüzdeki günlerde Suriye’deki olaylar belki yatışır ve Hatay’daki mülteciler bile ülkelerine dönebilir. Onların dönmeyeceğini varsayıp üstelik de yenileri gelecek kehanetiyle yeni kamp yapmanın mantığını çözebilmiş değiliz. İkincisi; Hatay’daki kampta kalan bazı mültecilerin zaman zaman Suriye’ye geçip rejim karşıtı silahlı eylemler yaptıkları burada çok yaygın bir kanaat. Suriye’de akrabaları olan bölge insanları bundan dolayı hayli rahatsızlar. Bu rahatsızlık ortadayken Öncüpınar’daki kampın CIA’nın isteğiyle kurulmak istendiği... Burada CIA elemanlarınca Suriyeli yönetim muhaliflerine askeri eğitim verileceği iddiaları var...
Bunca iddia ve kuşku karşısında hükümetin suskun kalmaması gerekir.
 
Şükür farkı!
Bundan birkaç yıl önce... Ankara Ömer Seyfettin Lisesi öğrencilerinin, “fizik öğretmenimiz yok, derslerimiz boş geçiyor” şikâyeti basına yansıyınca asıl mesleği fizik öğretmenliği olan CHP Milletvekili Muharrem İnce, TBMM Başkanlığı’na başvurmuş... Yasama çalışmalarını aksatmamak kaydıyla bu dersi vermek için izin istemiş... Ancak aldığı yanıt olumsuz olmuştu.
Aynı tarihlerde DSP Milletvekili Ahmet Tan, haftanın bir günü Ankara İletişim Fakültesi’nde sırf hatır için... Ve çok komik bir para karşılığı (Ders başına bugünkü parayla 10 lira gibi) öğrencilere gazetecilik dersi veriyordu. Dönemin Meclis Başkanı bunu öğrenince Ahmet Tan’ı makamına çağırmış... Bir milletvekilinin ders vermesinin doğru olmadığını söyleyerek okulla ilişkisini kesmesini istemişti.
Ve geliyoruz bugüne... Daha doğrusu düne... Gazetelerden öğrendiğimize göre AKP Milletvekili Hakan Şükür, Lig TV’de spor yorumculuğu yapmaya başlayacakmış. Maraton adlı programdan Mustafa Denizli’nin ayrılması üzerine kendisine teklif yapılınca durumu Başbakan Tayyip Erdoğan’a anlatmış. “Olur” yanıtı alınca Lig TV’ye, “tamam, teklifinizi kabul ediyorum” demiş.
Bilindiği gibi Hakan, milletvekili seçilmeden önce yıllık 750 bin lira karşılığında TRT’de spor yorumculuğu yapıyordu. Milletvekili seçilince eleştiriler üzerine bu işi bırakmak zorunda kalmıştı.
Şimdi ne değişti? Başka yorumcu mu kalmadı? Gibi sorular soruluyordu dün...  Yaygın kanı teklifin Lig TV’den değil bizzat Hakan Şükür’den geldiği yolunda... Bu durumda Lig TV’nin teklifi kabul etmemek gibi bir şansı yok... Şaban’ın arkası güçlü mü güçlü...
 
SOR
Okurumuz Mehmet Canbeyli, “Cumhurbaşkanına Sorun” kampanyasında Gül’e:
- Suriye ile savaşa girmemek için ne yapacağını, sormuş...
Editörler oylamaya almamış...
Buna karşılık aşağıdaki türden sorular oylamaya kabul edilmiş:
-  Allahıma şükürler olsun bir sorunumuz yoktur. Sizlere olan sevgim etrafımdaki insanları çileden çıkartacak kadar büyüktür. Sizi yakından görmek istiyorum.
-  Tüm İslam âleminden sorumlu olmak hissiyatı nasıl bir duygu? Biz halk olarak bulunduğunuz makamdan bakınca nasıl görünüyoruz?
 
Mümtazer Türköne “Atatürkçü olmayı hakaret sayarım” demiş.
Atatürkçü kurumdan aldığı paraları saymayı hakaret saymıyor tabii ki...
Gülhan Elmas
 
Arkeo
Aktüel Arkeoloji dergisi 5. yılını kutluyor... “Türkiye’nin Arkeoloji dergisi” sloganı ile 2007 yılında yayın hayatına başlayan dergi, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bir grup akademisyen, arkeolog ve gönüllü katılımcının birleşmesiyle kuruldu. Kendini şöyle tanıtıyor:
“Geleceğe bir Anadolu bırakmak için, Anadolu tarihini Anadolu insanına anlatan dergi..”
Anadolu’nun tarihi zenginliklerini özenli yazılarla okura aktaran dergi Türkiye’nin bu alandaki tek yayını... Tarihi zenginlik dedik de... Genelde tarihi zenginliklerimizle övünen bir ulusuzdur. Ancak onlar hakkında bilgi sahibi değilsek o zenginliklere sahip sayılmayız. Bunu da  aklımızda tutalım.
 
AKP’li Elazığ Belediyesi’ne ilişkin yolsuzluk iddianamesi tamamlanmış.
Bu durumda iddianameyi hazırlayan savcılar bavullarını hazırlayabilirler artık.
Fahrettin Fidan
 
Açıkbilim
İnternette bilim ağırlıklı bir dergi yayına başladı:
http://www.acikbilim.com
Dr. Çağrı Yalgın dergilerini şöyle anlatıyor:
“Geçen yıl NTV Bilim dergisinin kâr düşüklüğünden kapatılmasından sonra birkaç bilim meraklısı arkadaşımla bu dergiyi çıkarma kararı aldık. Dergimiz ücretsiz. Bundan para kazanmıyoruz, bir reklam bütçemiz de yok. Amacımız bilimsel gelişmeleri halkımıza aktarmak...
 
Türk Silahlı Kuvvetleri personel sayısını azaltmış.
İşi tamamen mahkemelere bırakmak istemediler anlaşılan...
Haldun Ertem

(Milliyet)

Melih AŞIK | Tüm Yazıları
Hits: 1092