Putin -Medvedev Modeline İsyan

~ 08.12.2011, Nilgün CERRAHOĞLU ~

Putin-Medvedev ve Erdoğan-Gül modelleri tartışılırken tam; modelin Rusya ayağında bir istemezük isyanıçıktı.

Oyları yüzde 64ten yüzde 45e gerileyen Putinin Birleşik Rusyapartisi pazar günkü seçimleri ilk sırada göğüslemesine rağmen; 2007den bu yana kaydettiği 14 puanlık gerileme nedeniyle hezimete uğramış sayıldı.

Bu geri gidişin, üstelik hileiddialarının teslim aldığı bir seçim sonucunda ortaya çıkması, hezimetin çapını ağırlaştırdı ve başkent Moskova başta olmak üzere, Rusyanın çeşitli kentlerinde protestolar, gözaltılar yaşandı.

Rus usulüPutin-Medvedev modeli için bunlar iyi bir başlangıç olmadı.

Putin, marttaki başkanlık seçimleri için; pazar günkü sınavı, bir referandum olarak görüyordu.

EmanetçiMedvedeve 4 yıllığına devrettiği devlet başkanlığı koltuğuna, mart seçimlerinde yeniden sahip çıkmayı uman Rusya Federasyonu Başbakanı; böylece 2024e dek -altışar yıldan toplam 12 yıl!- çarlığınısürdürmeyi umuyor

2000-2008 aralığında zaten 8 yıl devlet başkanı olarak Rusyayı yöneten Putin; 1928-53 dönemine damgasını basan Stalin gibi tıpkı, böylelikle 24 yıl ülke kaderinde tek söz sahibi olacak!

2024’te artık 72sine girecek olan Putinden, Medvedev de icabında emaneti bir 12 yıl daha alıp, bu ortak misyonu2036’ya dek devam ettirebilecek.

Hafta sonu yapılan seçimlerin ardından Putinsiz Rusya!ve Devrim!sloganlarıyla meydanlara inen muhalifleri işte isyan eşiğine getiren dinamik, bu Mezara dek Putinsenaryosu oldu.

‘Oyu sayan önemli!’

Biçimsel meşruiyeti dahi zorlayan hileli hurdalı sandıkla; Putin-Medvedev ikilisinin bir kuşak boyu daha ufuktan çekilmeyecek olması, muhalifleri çıldırttı.

Putin-Medvedev ikilisince güz başında gündeme getirilen budemir ortaklık”; ortaya atıldığı günden beri sinirleri germişti ve internette çoktan tepkisel refleksler filizlenmişti.

Tek adamPutin veemanetçisiMedvedev, ne var ki bu haleti ruhiye ile dünyanın dört bir yanında esen öfke protestolarınıtamamıyla göz ardı ederek, dönüşümlü ortaklık projelerinde-sandığa hile karıştırmak pahasına- ısrar ettiler.

‘En kirli seçim’

Birden çok oy kullanan seçmenden tutun da önden hazırlanan oy pusulalarıyla sandıkları doldurmaya; devlet memurlarını baskı altına almaya, valiler ve devlet imkânlarını hükümet partisi için seferber etmeye, blok halinde bazı yöreleri Birleşik Rusya için oy vermeye zorlamaya dek, akla gelen her hile denendi.

Çeçenler örneğin, Putinin partisine yüzde 99.47 gibi akıl sınırlarını zorlayan çoğunlukla oy vermeye mecbur bırakıldı”.

Oyların sayımlarında daOyu kimin verdiği önemli değil, kimin saydığı önemli!diyen Stalin düsturları kullanıldı. Usulsüzlükler, seçimlerin Sovyetlerin çöküşünden bu yana yaşanan en kirli seçim damgasıyla yaftalanmasına yol açtı.

4 Aralıktaki parlamento seçimleri gerçekten Rusyanın en kirli seçimi midir, değil midir, bunu bilmek güç ama bu kirli seçimi”, önceki kirli seçimlerden ayıran fark, bu defa ilk kez siyasi faktörolarak devreye gireninternet kuşağıoldu.

Medvedev-Putin ikilisi, bu kuşağı, görünen o ki hiç hesaba katmadı.

Oysa aynı kuşak, komşu İrandaki hileli 2009 seçimlerinin ardından tüm İranı sokağa dökmüş; Benim oyum nerede?isyanıyla dünyayı sarsmıştı.

Aynıinternet kuşağıylaArap ülkeleri -şimdi artık kırağı çalsa da!- ilk kez baharı yaşadılar. Hiç düşünülmeyecek ülkelerde, diktatörleri kovaladılar.

‘Hırsızlar partisi!’

Rusyadaki Putin isyanı, işte böyle bir genel iklimin sonucu.

Birkaç yıl öncesinde kimsenin uzun boylu peşine düşmeyeceği seçim hileleri”, sokak protestolarına daha konu olmadan önce, internet siteleriniteslim aldı. İki yıl önce büyük skalada İranda yaşandığı üzere; protestoların fitili öncelikle internet ortamlarında ateşlendi. Muhalifler sitelerde Putinin partisine; dolandırıcılar ve hırsızlar partisiadını taktı ve Ahmedinejad İranında yaşandığı gibi tıpkı, sandıklarda tanık olunan usulsüzlükleri videoya alarak birer birer webde yayımladı.

Putin-Medvedev ikilisi -zamanın ruhunaaykırı düşen- bu kapalı devre al gülüm ver gülümdönüşümlü güç paktınıkurarken; attıkları adımın artık fena halde anakronistik kaçtığını düşünemedi

İsyan kuşkusuz dallanıp budaklanmadan, şimdi seri biçimde denetim altına alınacak. Putin, marttaki seçimlere planlandığı gibi girecek ve kuşkusuz seçilecek. Ancak karizması çizilen Rus lider; bir daha kolayına artıko Putinolamayacak.

Putin-Medvedev modeli anavatanında böyle gol yerken bizde hâlâ ciddiye alınan bir referans oluşturuyor. Hayret ki ne hayret!..

Dünya, zaman, şartlar değişiyor.

Ama Türkiyenin, yurttaşını hesaba katmayan kaskatı güç dilihiç değişmiyor.

Ne acı değil mi?

(Cumhuriyet)

Nilgün CERRAHOĞLU | Tüm Yazıları
Hits: 1619