Sokaktan...

~ 22.11.2011, Mustafa ÇEBİ ~
Küresel hayat ve kültürü içinde savrulan, yabancılaşan, ötekileşen; tektip vücutlarımıza sığındık…   
Hangi düşler
“Yaşamın temel kurgularına” bugünlerde dünya halkları  oldukça yakın, yaygın ve yoğun tanıklık ediyor. Kaderlerine irade koyacak, aktif anlamlar yükleyecek kadar… Uluslar işgal ediliyor, parçalanıyor!.. İşsizlik ve savaş; tüm hayatları etkiliyor… Sokaklar, “Tarih yazma” heyecanı ile yüzleşiyor!.. Zaman ve mekan içinde gerçeklik olasılıklarına boyun eğen ruhlarımızın zırhları ve maskeleri bizleri gizleyemiyorEvler, okullar ve iş yerlerimiz, sağlık haklarımız, politik, sosyal kurumlar, kentlerimiz, doğamız,  sanat ve kültür; yeniden piyasalaştırılıyor; satılıyor…  
Tüm bu eşitsiz ve hareketli “değişim ölçülü” ilişki değerlerine “Sokaktan” katılacak olan nedir!.. Küresel “efendi değerlerden” ayıklanarak, halkların önlerinin ne kadar açılabileceğini düşünebiliriz.  Tarihsel, kültürel katman ve alışkanlıklardan oluşmuş “Mülk edinilmiş”, proje kimlikler, “sokaktan” yeni anlamlar yüklenebilir!.  

Neden Köle
Emeğin sömürüsü üzerine kurulu dünyadan beslenir “o dünyayı” yeniden üretiriz!.. Tarihsel evrimimizdeki “konfor” ile “kölelik” bugün de iyi iki yol arkadaşı. Bu kutsal krallıkta, “varlık bilinci ve duygusu” ile yüzleşilemez.  Efendi, köle ilişkisindeki konfor cazip ve mahkum edicidir!
Dünya tasarımında söz sahibi olanlar; ekonomik, askeri, politik ve kültür şantiyelerinin düzenleyicileri; halkları göstergeleriyle gönüllendirirler! Konforlu, cazip, heyecan dolu dünyalar!.. Seçmemizin nedenlerini açıklayabildiğimiz bu mutlu ortamlarda postu serer; tutsak ömrümüzün bedelini öderiz! Herkes memnundur! Bu “rasyonel” yüce buyruğa huzur içinde teslim olmanın görünen özgüveni; size çevreden katlanarak geri döner.  “Akıl ve inançla” hedeflediğimiz sömürge ortamın, düşlerin, esprilerin, yaşam tarzının keyfini çıkarmak ne “keyif vericidir” kimbilir!  Karamsarlığa düşmezsiniz; yeni bir “umut” sırıtarak göz kırpar karşınızda!...  Mutlu olun işte. Pan zehirdir köleler ve efendiler!... “Düşman” içte taşınır! Bir günah ilişkisi geleceğe aktarılır. Gelecek yüzyılların rotası da yüzyıllar öncesinden formatlanmıştır!   

Ve Gelecek
Eleştiri yöntemine çakılmadan, nasıl oluşturulabilir yeni!.. Sokaktan yazabileceğimiz tarih bunu yapabilir! Meta sömürü tipi dışında bir tarih... Egemenler kendi tarihlerini tv’lerinde pişirip kına yaksın!  Hayatın sömürge kodlarından, tüm çelişkileriyle özgür ve yeni dünyayı oluşturmalıyız!… Geleceğimizi paylaşmaya katılmak; “sokaktan” denetlemek zorundayız!..

Toplumcu dil 
Uzaklardaki efendilerin dilini değil. Kendi bölgesel dil ve ortamlara gereksinim duyar halklar!.. Büyüsü yitmiş “alışveriş” dili ve etkisi altında yaşıyoruz… “Yasal köle” üreten rasyonal dili, “şiir” diliyle değiştirmeli. Kendimizi haksızca yargılamayan; sömürge tipi ilişki düzenini vazetmeyen dilimiz. Kendi  şarkılarımız ve dilimizle yaşama “kurucu” bakabiliriz!  Tüm özgürlükleri; toplumsal dil sorumluluğumuz destekler!   
Biz %99 yaşam kurucular, yeni tarihi yazacak kardeşlerim! İnsanoğlu, bütünleşebilme, özgürleşebilme yolculuğu yanılsamalarında yeni bir yol ayrımındayız. 
Rothschild, Rockefeller ve paydaşlarının adağı değil hayallerimiz ve hayatlarımız!   
Mustafa ÇEBİ | Tüm Yazıları
Hits: 1736