Fransa Sosyalistlerinin Başkanlık Ön Seçimi

~ 12.10.2011, Aydın CINGI ~
9 Ekim 2011 günü Fransız Sosyalist Partisi (PS), 2012 ilkyazında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayını saptamak üzere bir ön seçim düzenledi. Genelde iki turlu olarak yapılan seçimlerin birinci turu 9 Ekim’de yapıldı, ikinci tur da en çok oy alan iki aday arasında bir sonraki hafta pazar günü gerçekleştirilecek.   
 
Ülkemizde henüz milletvekili seçimlerinde bile her ilde ön seçim yapılamıyor. Fransa’da yurt çapında, hem de başkan adayını saptamak üzere, üstelik tüm seçmenlerin katılımına açık bir ön seçim düzenlenmesi demokrasi anlayışı açısından çok önemli bir adımdır. Bu seçime, yurtdışı bir PS üyesi olarak, ben de katılıp mektupla oyumu verdim. Oysa üyesi olduğum CHP’nin milletvekili adaylarını belirlememe elverecek bir mekanizma henüz ülkemde oluşturulmadı. PS adayını saptamaya yönelik oyumu zarfa koyarken içten içe bir burukluk yaşamadım desem yalan olur.
 
Bu seçimin ne ölçüde ciddi bir demokrasi atılımı olduğu olgusunun altı, başta Fransa Başbakanı Fillon, pek çok karşıt sağ politikacılarca dahi çizildi. Katılım 2,5 milyon dolaylarında seçmenin oylarıyla gerçekleşti. Sandıktan, on yıl kadar PS genel sekreterliği yapmış François Hollande %39 ile birinci çıktı. Onu, %31 ile şimdiki genel sekreter Martine Aubry izledi. Sarkozy karşısında yenik düşen, geçen dönemin PS adayı Ségolène Royal %7 ile çok gerilerde kaldı. Genç Arnaud Montebourg’un %17 oy alarak üçüncü olması, parti içindeki yenileşme isteğinin bir tür göstergesi niteliğindeydi. Sonuçta bir sonraki turda Hollande ile Aubry yarışacak.
 
Hollande, bilinen tatsız New York olayları olmasa favori olarak yarışa girmiş olabilecek olan eski IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn’a gidecek oyların çoğunu toplamaya aday. Çünkü o da, onun gibi, pragmatik yapıda ve merkezden, hatta Sarkozy’den hoşlanmayan merkez sağdaki seçmenlerden de oy kapabilecek bir aday. Aubry ise, solun geleneksel değerlerine daha yakın, partisinin örgütünden daha çok destek alıyor; ama merkezdeki seçmene mesafeli. Bu noktada, sondajlarda dibe vurmuş Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin hangi aday tarafından daha kolay alt edilebileceği sorusu öne çıkıyor. Aslında kamuoyu araştırmalarına göre, ikinci tura kalan iki adaydan ikisi de Sarkozy’nin önünde görünüyor; ancak merkez sağdan oy alabilme potansiyeline sahip Hollande bu konuda daha önde görünüyor.
 

Önseçimin ikinci tur sonuçları her alanda çok belirleyici olacaktır. Benim oyum o turda da belli. Önemli olan Sarkozy’nin artık Fransa’nın başından gitmesi ve o pozisyona daha güven verici ve de solcu bir siyasetçinin gelmesi. Bu, hem dünya, hem Fransa ve hem de Türkiye için çok rahatlatıcı olacaktır.

Aydın CINGI | Tüm Yazıları
Hits: 1546