AYM'den Eminağaoğlu kararı

~ 23.10.2019, Yeni Yaklaşımlar ~

Havva Gümüşkaya

YARSAV kurucu başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun 'milletvekili adayı olmak için istifa ettiği hâkimlik mesleğine tekrar kabul edilmemesi nedeniyle seçilme hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle yaptığı başvuruya ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı resmi gazetede yayımlandı. Anayasa Mahkemesi, Eminağaoğlu'nun 'seçilme hakkının ihlal edilmediğine' karar verdi.

2015 Genel Seçimlerinde CHP'den milletvekili aday adayı olan Eminağaoğlu, aday gösterilmeyince mesleğe dönmek için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na başvurdu. HSYK, Eminağaoğlu'nun siyasi parti üyeliğinin devam ettiği gerekçesiyle 'yeniden atanma' talebini reddetti.

 

Eminağaoğlu'nun 'milletvekili adayı olmak için istifa ettiği hâkimlik mesleğine tekrar kabul edilmemesi nedeniyle seçilme hakkının ihlal edildiği' gerekçesiyle başvurduğu Anayasa Mahkemesi de "mahkemeler ile hakimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanmasına yönelik meşru amaç karşısında orantısız olmadığı" ve "seçilme hakkının ihlal edilmediği" kararını aldı.

AYM'nin tarafsızlık sicili

Öte yandan Eminağaoğlu hakkında bu kararı veren AYM’nin tarafsızlık konusundaki sicili pek de parlak değil.

Eminağaoğlu kararına imza atan AYM yargıçlarından biri, Selahaddin Menteş. Menteş aynı zamanda 2018-2019 yılları arasında Adalet Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış, daha önce ise OHAL incelemeleri komisyonu başkanlığını yürütmüştü.

Tarafsızlığı konusunda en açık probleme sahip bir diğer AYM üyesi ise Yıldız Seferinoğlu. Seferinoğlu, aynı zamanda 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili olarak görev yapmıştı.

VIP hakimler

2017 yılında atanan hâkimleri mercek altına alan eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, yeni atanan hakimlerin 800'ünün AKP il ve ilçe yöneticilerinden oluştuğunu açıklamıştı.

Yarkadaş'ın ortaya çıkardığı skandal 'partili hâkim' listenin bir kısmı şöyle:

"AK Parti Trabzon İl Başkan Yardımcısı Bayram Günaydın’ın ‘partili hâkim’ kadrosundan göreve başlatıldı. Samsun Bafra’da Ersan Oktaş isimli AKP Belediye Başkan Aday Adayı da 24 Nisan’da hâkim olarak atandı. Oktaş, bir önceki dönem, AKP Bafra Belediye Meclis üyesiydi… Keza AKP Bafra Belediye Meclis Üyesi Mustafa Sekmen de aynı gün hâkim olarak atandı. AKP Buca Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Kocagöbek de listede. AKP Konya Milletvekili Adayı Muhammet Selman Harmankaya da şanslı isimlerden…"

https://www.birgun.net/