Cumhurbaşkanı Erdoğan 'bedelli'yi onayladı

~ 26.01.2016, Yeni Yaklaşımlar ~

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik için ödenmesi gereken para miktarını 6 bin avrodan bin avroya indiren 6661 sayılı "Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu" onayladı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kanunu yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 6662 sayılı "Dünya Ticaret Örgütünü Kuran Marakeş Anlaşmasını Tadil Eden Protokol ile Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanunu" da onayladı.
 
Askerlik Kanunu'na göre yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin avro yerine bin avro ödediklerinde askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin avroyu bir kerede ödeyecek. Dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuranlar da bin Euro ödeyecek.
 
Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 38 yaşının sonuna kadar başvuruda bulunmamış veya başvurdukları halde ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılan yükümlüler bin Euro ödediklerinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu kişiler 2017'nin son gününe kadar bu haktan yararlanabilecek. Daha önce fazladan ödeme yapanların fazladan yaptıkları ödemeler iade edilmeyecek. (ANKA)

Hits: 451