Düşürülen uçağın kara kutusu açıldı: 'Uçak Türk hava sahasına girmemiş'

~ 18.12.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Türkiye tarafından düşürülen Rusya'ya ait uçağın bulunduğu şeklindeki haliyle muhafaza edildiği belirtilen kara kutusu gazetecilerin önünde açılarak, uçuş bilgilerine ulaşıldı. Rusya ve Suriye'den uzmanlar uçağın Türkiye hava sahasına girmediğini doğruladı. Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Sergey Dronov basın toplantısında "Rus uçağının Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmediğini gösteren tüm gerekli kanıtlara sahibiz" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre; Dronov ?"Uçağımıza Suriye'de saldırılan bölgede havadaki durumla ilgili yayımlandığımız verileri Türkiye dahil kimse şu ana kadar yalanlamadı" ifadelerini kullandı.

Hava Kuvvetleri yetkilisi Sergey Baynetov karakutunun içindeki kaydedicinin özel bir laboratuvara götürüleceğini ve buradaki incelemelerin yarın başlayacağı bilgisini verdi. Elde edilen ilk verilerin 21 Aralık Pazartesi günü kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi

Bu arada karakutu kayıtlarının incelenmesi için 14 farklı ülkeden uzman davet edildiğini ama bu teklifee sadece Çin ve İngiltere'nin olumlu yanıt verdiği açıklandı.

 

http://www.birgun.net/haber-detay/dusurulen-ucagin-kara-kutusu-acildi-ucak-turk-hava-sahasina-girmemis-98177.html

Hits: 304