'Avukatları yargılamaya çalışan zihniyetle insanları katleden aynı zihniyetidir'

~ 15.12.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

İSTANBUL - Gezi direnişine destek veren ve işkenceyle gözaltına alınan avukatların ilk duruşması görüldü. Duruşmada söz alan avukatlar, "Avukatları yargılamaya çalışan zihniyetle Cizre'de Sur'da Silopi'de insanları katleden aynı zihniyettir" dedi.

 

Gezi direnişe destek vermek için Çağlayan Adliyesi'nde eylem yapmalarının ardından işkenceyle gözaltına alınan avukatlara "polise mukavemetten" soruşturma başlatıldı. 42 avukatın ve 3'ü adliye çalışanın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul Adliyesi 65. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için yapılan saygı duruşunun ardından başladı. ÖHD İstanbul Şubesi Eş Başkanı Sinan Zincir, kimlik tespitini Kürtçe yapmak istemesine karşı tercüman olmadığı için kimlik tespitinde bulunamadı. Avukatlar ve müdafii avukatların kimlik kontrolünün ardından mahkemeye taleplerini iletti.

 

'CMK'ya göre derhal beraat kararı verilmesi gerekiyor'

 

Duruşma, iddianamenin okunmasıyla devam etti. Avukatlar, sanık avukatların neden duruşmaya katılmadığını iletti. Duruşma da söz alan avukat Volkan İpek, avukatlar derhal beraat kararı talep ederek, bu durumun yasal bir zemininin olduğuna dikkat çekti. Gezi direnişine destek verdikleri için eylem yapan avukatlara çevik kuvvetin ve ÖGB'nin birlikte saldırdığını söyleyen Volkan, Türkiye'de eylemlere yapılan müdahalenin ardından açılan davaların olumlu sonuçları emsal olarak alınması gerektiğini belirtti. Volkan, "6 bin avukat olarak bizde orada eylem yaptık. Bizde suçluyuz o zaman. Üniversite zamanında katıldıkları eylemler dosyaya konulmuş. Bunlar yargılamak yapmamız lazım. CMK'ya göre derhal beraat kararı verilmesi gerilmesi gerekiyor" dedi.

 

'Avukatlar yargılanırsa...'

 

Avukat Baran Doğan ise, "Devlet en azından şuan buradaki arkadaşlarımız muhatap alıyor ama konuşmayanlar da var. Şuan Silopi'de sokağa çıkma yasağı olduğu için avukat arkadaşımız gelemedi, öldürüldüğü baro başkanımız gelemedi. Şuan burada olan şanslı avukat arkadaşlarımız kendilerini anlatacaklar" dedi. Geziden dolayı avukatların yargılamaya başlamadan Gezi direnişini anlamak gerektiğini vurgulayan Baran, Gezi direnişini anlattı. Baran, "Avukatlar yargılanırsa Silopi'de sokağa çıkma yasağı olur, ülkenin başka yerlerinde insanlar öldürülür" diyerek CMK gereği avukatlar hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Avukat Ebru Timtik de söz alarak yapılan savunmaların tutanağa geçirilmemesine dikkat çekti. "Yargılama mahkemenin bir parçası değil artık. Avukatlardan ifade almayın derhal beraat kararı verin" diyen Ebru, beraat kararın yasal zeminlerini anlattı. Ebru, "Yasal bir hak kullanıldı ve bu mesele sadece iddianameye bakılarak karar verebilirsiniz" diye konuştu.

 

'Siz avukat yargılarsanız tabi baro başkanı öldürülür'

 

Mahkeme başkanı, beraat talebini reddetti. Avukat Volkan Gültekin, verilen kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Avukatların ağır ceza hali gerekmezse yakalama, yargılama olamaz. Eğer bir suç varsa 5 günlük süre içinde karar verilir. Mahkeme yasal bir zemine dayanmıyor" dedi. "Eğer siz avukat yargılarsanız tabi ki de baro başkanı öldürülür. Biz bu davanın bu şekilde devam etmesi doğru değildir" diye konuşan Volkan, bu durumda ifade vermenin doğru olmadığı ifade etti. Yapılanların avukatlık mesleğine yapılan bir saldırı olduğunu vurgulayan Volkan, "Sahte delille, re dayanan bir iddianame kabul edildi,tüm talepleri ret ettiniz ama çok önemli bir davadır. Bu dava böyle bitmez böyle bir yargılama yapamazsınız" dedi.

 

Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla eyleme müdahale olduğunu söyleyen Avukatlar, Biz avukatız bize böyle davranıp hukuku ayaklar altına alamazsınız. Avukatları yargılamaya çalışan zihniyetle Cizre'de Sur'da Silopi'de insanları katleden aynı zihniyettir" dedi. Avukatlar teker teker söz alarak, iddianamede yer alan hukuka aykırı delillerin çıkartılmasını talep etti.

 

Mahkeme delillerin çıkarılması talebini reddetti. Duruşma sanık avukatların savunmalarıyla devam ediyor.

 

(ödk-dek/dk)

- See more at: http://www.gulasortv.com/229306/-avukatlari-yargilamaya-calisan-zihniyetle-insanlari-katleden-ayni-zihniyetidir-&dil=tr#sthash.8IRri4Bv.dpuf

 

 

Hits: 583